]

ארבעת השלבים של המחזור החודשי כמו ארבע עונות השנה

האישה המערבית הממוצעת יהיו בערך 480 מחזורים במהלך חייה. קחי כמה דקות להבין כיצד ההורמונים שלך עובדים בכל שלב של המחזור כדי לעזור בכל תחומי החיים.

אנחנו אפילו יכולות לקשר כל אחד מארבעת שלבי המחזור לטבע, להבנה טובה של המחזורים. כל שלב במחזור החודשי מעוררת תחושות פיזיות ורגשיות באופן דומה למה שעושות עונות השנה.

אנחנו לא מצפים מהטבע להעניק לנו באופן בלתי פוסק, אנחנו יודעים שלעצים וצמחים יש עונות שבהן הם יצרניים (אביב וקיץ) ועונות שבהן הם צריכים לנוח (חורף).

יש לנו גם מחזור טבעי פנימי חזק וככל שנכבד אותו יותר, כך חיינו יהיו קלים יותר כי אנחנו עובדים עם הקצב הטבעי ולא בניגוד לטבע שלנו.

  שמן קיק לבעיות פוריות, כאבי וסת, כאבי מחזור, אנדומטריוזיס, כאבי ביוץ
  שמנים אתרים הקלת על כאבי ווסת כאסי מחזור

  שלב 1- וסת

  עונה – חורף

  תופעות פיזיות: המחזור שלך, הקרוי באופן רשמי וסת, נמשך בערך 3-7 ימים. היום הראשון של המחזור שלך הוא היום הראשון של הדימום. 

  הורמונים: רמת הפרוגסטרון יורדת וזה גורם להתפרקות רקמת רירית הרחם. 

  ככל שהדימום מתקדם, ההורמונים המרכזיים הקשורים למחזור  (אסטרוגן, פרוגסטרון, הורמון ההצהבה -LH והורמון מעורר זקיק( FSH   כולם נמוכים. זוהי הסיבה לכך שרוב בדיקות הדם שעושים לצרכי המחזור, נלקחות ביום 3 של המחזור . 

  סימני הפוריות שלך: חום השחר שלך יצנח ביום בו תתחילי לדמם או מעט אחרי. צוואר הרחם שלך הוא נוקשה ונמוך ומעט פתוח כדי לאפשר את זרימת הדם החוצה.  

  סימנים רגשיים: יתכן ותבחיני כי רמות האנרגיה שלך נמוכות בזמן הדימום, ואולי תעדיפי להישאר בבית ולא להסתובב ולהיות בקרבת אנשים רבים. נשים רבות יחפשו זמן שקט בזמן הזה ואפילו יעדיפו  לקחת יום חופש מהעבודה

  פעולות המתאימות לשלב הוסת ועונת החורף:

  • הפחיתי את ההתחייבויות שלך למינימום האפשרי בזמן הדימום כך שתוכלי לקחת את הזמן הזה לעצמך. 
  • אכלי מזון מזין (בתקווה שהכנת אותו מראש) כמו מרקים עם הרבה ירקות וחלבון ברמה גבוהה. 
  • תיעוד: כתבי חלק מהתובנות שיש לך מהמרחב והשקט שיצרת לעצמך.  אולי תרצי לזכור אותם בשלב מאוחר יותר במחזור. 
  • הקפידי על תנועות עדינות על מנת להימנע מהפעלת מתח על הרצועות המחזיקות את הרחם. הליכות ויוגה עדינה הן מושלמות לשלב זה. זה הזמן להקשיב לגופך ולא לדחוף את עצמך עם פעילות מאומצת. 
  • אם את סובלת מכאבי מחזור זוהי התראה נוספת לגוף שלך שהוא צריך לנוח. כריות חימום יכולות להפחית כאב. תשקלי עיסוי בטן אחרי שהדימום מפסיק, כדי לשפר את זרימת הדם ולמנוע כאב במחזור הבא. 

  שלב 2- שלב התפתחות הזקיק

  עונה – אביב

  הורמונים: רמות האסטרוגן שלך עולות בהדרגה ככל שהביוץ מתקרב. רירית הרחם והביצית מתפתחים כהכנה להריון האפשרי.

  תופעות פיזיות: העור שלך נראה ומרגיש יותר טוב והחשק המיני מתגבר.  

  סימני הפוריות שלך: יתכן שתרגישי בכמות גדלה של הפרשה רירית מצוואר הרחם כשחלון הפוריות נפתח. חום השחר שלך עדיין נמוך.  

  סימנים רגשיים: האסטרוגן מעלה את רמת האנרגיה, מצב הרוח ורמת הביטחון העצמי שלך ואפילו גורם לעור שלך להיראות ולהרגיש טוב יותר. יתכן שתרגישי יותר מוחצנת וכמהה לחיבור לאחרים. 

  פעולות המתאימות לשלב התפתחות הזקיק ועונת האביב: 

  • את על "טורים גבוהים" כרגע אז תנסי דברים חדשים, תעשי סיעור מוחות, אסטרטגיות חדשות, תקבלי החלטות חיים משמעותיות. 
  • תיהיי חברתית: זה זמן מצויין להיפגש עם חברים, ללכת לפגישות נטוורקינג, ולהיות שם!  
  • תנועתיות: אימונים יותר מאומצים, מושלמים לזמן זה של החודש.  
  שמן קיק לבעיות פוריות, כאבי וסת, כאבי מחזור, אנדומטריוזיס, כאבי ביוץ
  שמנים אתרים הקלת על כאבי ווסת כאסי מחזור

  שלב 3- שלב הביוץ

  עונה – קיץ

  תופעות פיזיות: הביוץ הוא באמת גולת הכותרת של המחזור שלך. הביצית תשרוד 12-24 שעות ואז היא  תופרה או  תמות. תוכלי להמשיך ליהנות מההילה החיובית סביב הביוץ במשך כמה ימים. 

  הורמונים: עד הביוץ, רמת האסטרוגן גבוהה, הפרוגסטרון נמוך ומיד לפני הביוץ רמת הורמון ההצהבה (LH) קופצת מה שגורם לזקיק המוביל להיפתח ולשחרר את הביצית שלו לתוך החצוצרה. הזקיק הקרוע הופך להיות גופיף צהוב שמתחיל לייצר פרוגסטרון שמחזיק את רירית הרחם במקום עד שהגוף שלך  מבין אם את בהריון או לא. 

  סימני הפוריות שלך: ההפרשות מצוואר הרחם שלך הן שקופות או דביקות כמו חלבון של ביצה עם אלסטיות רבה. 

  צוואר הרחם מתרכך והוא גבוה יותר ונפתח יותר לקראת הביוץ כדי לאפשר לזרע להיכנס לרחם שלך. אחרי הביוץ, את אמורה להבחין שיש עליה בחום השחר שלך כיוון שיש עליה ברמת הפרוגסטרון אשר מעלה את חום השחר. 

  סימנים רגשיים:  כל ההרגשה הטובה מהאביב ממשיכה במהלך הקיץ. את נראית ומרגישה נפלא וסקסית. יכול להיות שבתקופה זו יהיה לך יותר קל לשתף במחשבותייך וברגשותייך. כל החושים שלך בוערים!

  פעולות המתאימות לשלב הביוץ ועונת הקיץ:

  • את כרגע בשיאך אז לכי לראיונות עבודה, לכי לאירועי נטוורקינג ותתמודדי עם השיחות הכי טריקיות. תקופת הקיץ היא תקופה מצויינת לקבל החלטות ולתכנן את העתיד. 
  • תתכנני את הדייט הזוגי עם בן הזוג, או תקבעי פגישה ראשונה לתקופה זו. את תיהיי במיטבך כדי להתחבר ולפלרטט. 

  תנועתיות: תנועות באנרגיה גבוהה שיהיו מותאמות לרמות האנרגיה הגבוהות שלך. 

  ניהול לו"ז: בזמן שאת נהנית מכל האנרגיה הזו המופנית כלפי חוץ, זה יכול להיות מפתה למלא את היומן באירועים למשך כל החודש. רק תזכרי שאת לא תרגישי ככה לנצח. מצטערת, אבל זה נכון.

  שלב 4 – השלב לוּטֵאַלִי

  עונה – סתיו

  (מהביוץ ועד המחזור) לרוב נמשך בין 12-16 יום והסתיו הוא החלק האחרון של המחזור.

  תופעות פיזיות: אחרי הביוץ את עדיין אמורה להרגיש פעילה ובמצב רוח טוב, אבל רמות האנרגיה שלך בדרך כלל יורדות יותר ככל שהשלב הלוטיאלי מתקדם. 

  הורמונים: אחרי הביוץ רמות הורמון ההצהבה -LH והורמון מעורר זקיק – FSH יורדות באופן חד ונשארות נמוכות למשך שארית המחזור. האסטרוגן יורד בהדרגה והזקיק ששחרר את הביצית מתחיל לייצר פרוגסטרון שגורם לרמת הפרוגסטרון לעלות בהדרגה. הפרוגסטרון מעורר את גידולה של רירית הרחם כהכנה להריון. 

  סימני הפוריות שלך: רמות הפרוגסטרון הגבוהות שלך אחרי הביוץ אמורות להשאיר את חום השחר שלך גבוה עד לסוף השלב הלוטיאלי. הפרוגסטרון גם מייבש את ההפרשה מצוואר הרחם, שהבחנת בה עד לביוץ, וזה חוסם את כניסת הזרע לרחם.  

   סימנים רגשיים: יתכן שבמחצית הראשונה של השלב הלוטיאלי את עדיין תרגישי טוב בעקבות ההורמונים של שלב הביוץ, אבל כל הדברים הטובים חייבים להסתיים וככל שייצור הפרוגסטרון מתגבר,  את תרגישי שאת רוצה להאט את הקצב ולהישאר בבית יותר ויותר. הכנת הקן שלך על ידי כך שתסדרי את הבית ותסיימי את רשימת המטלות, יכולה להיות מושלמת לתקופה זו. 

  השלב הבא הוא בעייתי לנשים רבות. את מתחילה לפתח השתוקקות (קרייבינג) למזון עשיר בפחמימות, רמת הסבלנות שלך יורדת ואת רגישה במיוחד ויתכן שאת מרגישה דכדוך. השתדלי לשמור על הלו"ז שלך פנוי כדי שתוכלי להישאר קרובה לבית אם תרצי בכך. יכול להיות שתרגישי בודדה אבל תזכרי שאלה ההורמונים שלך והתחושה תשתפר בעוד שבוע או שניים.

  שמן קיק לבעיות פוריות, כאבי וסת, כאבי מחזור, אנדומטריוזיס, כאבי ביוץ

  פעולות המתאימות לשלב לוטאלי ועונת הסתיו:

  • טיפול עצמי הוא המטרה העיקרית שלך בשלב לוּטֵאַלִי. ככל שתכבדי את הצורך שלך במנוחה, כך תרגישי טוב יותר בהמשך המחזור. בחרי מזונות בריאים ומזינים כדי לספק לגופך כמה שיותר חומרי הזנה. השתתפי בשיעור יוגה או מתיחות. היכנסי למיטה כמה שיותר מוקדם ושימי את השינה בראש סדר העדיפויות. כולנו מרגישים הרבה יותר טוב אחרי 8 שעות שינה
  • קבעי עיסוי או טיפול רפלקסולוגיה או כל פעילות אחרת שגורמת לך להרגיש טוב.
  • אני מקווה שהמסע הזה בין עונות המחזור שלך והשינויים הפיזיים, הרגשיים וההורמונאליים היה מרתק עבורך כמו שהוא היה עבורי עת התוודעתי אליו לראשונה.
  • הניסיון האישי שלי ומה שאני רואה בעבודה שלי עם נשים היא שככל שנקבל את העובדה שאנחנו יצורים מחזוריים ושאנחנו מרגישים ומתנהגים באופן שונה בזמנים שונים של החודש, כך חיינו יהפכו קלים יותר כי אנחנו עובדות עם הטבע ולא נגדו. זה לא תמיד קל, אבל זה יכול להיות מאוד משתלם. 

  בבקשה שתפי את הכתבה הזו עם האחיות שלך, הבנות שלך, חברות שלך וכל אחד שאת חושבת שיוכל להפיק מזה תועלת. שתפי אותו עם בן הזוג שלך, הבנים שלך והאחים שלך כדי שהם יוכלו לתמוך בצורה טובה יותר בנשים שבחייהם גם כן!

  ככל שהמידע הזה יהפוך להיות זמין יותר, כך יהיה יותר טוב לכולנו. 

   אני לא באמת יודעת למי מגיע הקרדיט לרעיון לקשר בין העונות לבין המחזור. אני באופן אישי הכרתי אותו מקריאת הספר  “Wild Power” של אלכסנדרה פופ וסיאני וורליצר (Alexandra Pope & Sjanie Wurlitzer)  והספר "4 עונות ב 4 שבועות" של סוזן מתיס מקווין  ( “4 Seasons in 4 Weeks” By Suzanne Mathis McQueen ) ועוד אין ספור עבודות של מחברים נוספים העוסקים בתחום.

  אני מטפלת הוליסטית ואני פה כדי לעזור לך!

   

  אני אוהבת לעזור לנשים להתגבר על האתגרים הניצבים בפניהן בתחום הפוריות ובתחומים אחרים הקשורים במחזור החודשי, בהריון, בוסת ו/או חרדה.

  אני מטפלת בנשים באמצעות טכניקות של עיסוי בטני ועיסוי רחם הידועות בשם סובאדה (Sobada), (שבעבר נקראו טכניקות ארביגו של עיסוי בטני של המאיה) ורפלקסולוגיה.

  אני גם מטפלת EFT טאפינג מומחית ואני עובדת עם נשים על סוגיות נקודתיות סביב חרדה, מתח ודיכאון.

  אני מלמדת מודעות לפוריות כדי לעזור לנשים להכיר יותר טוב את גופן ולשפר את סיכוייהן להרות או למנוע הריון באופן טבעי.

  אני גרה במודיעין, ופה אני מקדישה את זמני לסייע לנשים במשך השנים הפוריות שלהן, במהלך הריון, בתקופת חידלון הוסת שלהן ובמצבים הורמונאליים שונים. טיפולים גופניים (עיסוי ורפלקסולוגיה), מתקיימים בקליניקה שלי במודיעין, אבל טיפולי EFT טאפינג ולימודי מודעות לפוריות, יכולים להתקיים באופן מקוון או פנים אל פנים.

  את יכולה לקרוא עוד על התחומים שלמדתי בלינק הזה.