]

תסמינים של אנדומיטריוזיס

לצערנו זה יכול לקחת כמעט עשר שנים עד שאישה מאובחנת עם אנדומטריוזיס, בנתיים היא יכולה ממש לסבול מכל או חלק מהתסמינים הבאים:

* כאבי מחזור – כאבי אגן והתכווצויות לפני ובמהלך המחזור.

*כאבי אגן במהלך החודש

*כאבים לפני ובמהלך קיום יחסי מין

* דימום אינטנסיבי במהלך המחזור

*בעיות פוריות 

*עייפות

*בעיות בעיכול: שלשול, עצירות, נפיחות או בחילה, במיוחד במחזור.

אז מה זה אנדומטריוזיס?

אנדומטריוזיס הוא מצב בו רקמות הדומות לרקמה המקוונת בדרך כלל את פנים הרחם שלך – רירית הרחם – צומחת מחוץ לרחם שלך. ברוב המקרים הרקמות האלה (נגעים) נמצאים באזור של השחלות, החצוצורות ורקמות האגן, במקרים נדירים הן מגיעות לאזורים אחרים מאברי האגן.

רקמות אלו כמו המחזור החודשי, מתעבות, נשברות ופורצות החוצה עם שינויי ההורמונים, אבל אין להן דרך לצאת מהגוף והן נשארות תקועות באגן.

כשהרקמות האלה נמצאות בשחלות, יתכן ויופיעו גם צ’יסטות. הרקמות ליד עלולות להיות מגורות, ויכולות להופיע צלקות, והדבקות רקמות.

איך רופא יקבע אם יש לך אנדומטריוזיס?

הרופא יקשיב לסימפטומים שלך, יעשה אולטרהסאונד פנימי (המכשיר נכנס דרך הנרתיק, כמו שעושים בתחילת הריון) וימשש את הבטן, לא כל נגעי האנדומטריוזיס ניתנים לחישה חיצונית או לראות באולטרסאונד.

הרבה נשים מוותרות על ההליך הזה ויקבלו טיפול רק על פי המלצות ואבחנתו הרופא.

איך אני יכולה לקבוע אם יש לי אנדומטריוזיס?

אנדומטריוזיס הוא מצב בו רקמות הדומות לרקמה המקוונת בדרך כלל את פנים הרחם שלך – רירית הרחם – צומחת מחוץ לרחם שלך. ברוב המקרים הרקמות האלה (נגעים) נמצאים באזור של השחלות, החצוצורות ורקמות האגן, במקרים נדירים הן מגיעות לאזורים אחרים מאברי האגן.

רקמות אלו כמו המחזור החודשי, מתעבות, נשברות ופורצות החוצה עם שינויי ההורמונים, אבל אין להן דרך לצאת מהגוף והן נשארות תקועות באגן.

כשהרקמות האלה נמצאות בשחלות, יתכן ויופיעו גם צ’יסטות. הרקמות ליד עלולות להיות מגורות, ויכולות להופיע צלקות, והדבקות רקמות.

למה זה לוקח כל כך הרבה זמן לאבחן אנדומטריוזיס?


כי הרבה מתסמינים שמאבחנים את הבעיה הזו מאבחנים גם בעיות אחרות כמו מחלות דלקתיות באגן או צ'יסטות בשחלה. בנוסף, מכיוון שנשים רבות הסובלות מאנדומטריוזיס סובלות מהפרעות עיכול כמו שלשול, עצירות, נפיחות או בחילה ומאובחנות בצורה שגויה עם תסמונת המעי הרגיז (IBS), מצב הגורם להתפרצויות של שלשול, עצירות והתכווצויות בבטן.

הדרך היחידה לקבוע אם יש לך אנדומטריו

היא דרך ניתוח שנקרא לפרוסקופיה. במהלך ההליך המנתח מבצע כמה חתכים קטנים בבטן שלך ומכניס בדיקה זעירה עם מצלמה ואור המאפשרת למנתח לראות מה קורה בתוך הבטן שלך על גבי מסך המחובר לגישה. אם הם מוצאים רקמה שנראית כמו אנדומטריוזיס, הם ייקחו דגימה קטנה כדי לבדוק אותה. 

האם רמת הכאב שאני נמצאת בה מעידה על חומרת אנדומטריוזיס?


כאן לא נראה שיש קשר בין כמה כאב את חווה לבין היקף האנדומטריוזיס שלך. יש נשים שחשות כאבים קיצוניים עם אנדומטריוזיס קל ונשים אחרות חוות את ההפך.

מה גורם לאנדומטריוזיס?

למרבה הצער, אין שום סיבה ידועה לאנדומטריוזיס. קיימות מספר תאוריות אפשריות כולל:

טרנספורמציה של תאים צפקניים

ישנם מומחים המציעים כי הורמונים או גורמים חיסוניים, מקדמים טרנספורמציה של תאים צפקניים – תאים העוטפים את הצד הפנימי של הבטן שלכם, לתאים דמויי רירית הרחם.

וסת רטרוגרדית

במהלך הווסת, חלק מרירית הרחם (דם וסת המכיל תאי רירית הרחם) בורח מהרחם דרך החצוצרות ונכנס לחלל האגן. לאחר מכן תאים אלה נדבקים למשטחי האיברים באגן, למשל מעיים, שחלות, חצוצרות, כבד, ואפילו ריאות. בכל פעם ששריר הרחם מתעבה, כתגובה להורמונים שמשתנים במחזור הווסת שלך, תאים אלה גם צומחים ומדממים.

טרנספורמציה של תאים עובריים

הורמונים כמו אסטרוגן עשויים להפוך תאים עובריים – תאים בשלבי ההתפתחות מוקדמים ביותר – לתאים דמויי רירית הרחם. כמו שקורה לתאים בגיל ההתבגרות.

הפרעות במערכת החיסון

תיאוריה אחרת קובעת כי לכל הנשים יש רקמת רירית רחם מחוץ לרחם שלהן, אך בעיקר מערכת החיסון שלהן שומרת עליה תחת בדיקה. עם זאת, אצל נשים הסובלות מאנדומטריוזיס מערכות החיסון שלהן לא מצליחות לשלוט בה.

נשים רבות הסובלות מאנדומטריוזיס גם נוטות יותר לסבול ממצבים אחרים כמו מחלות חיסוניות אוטואומוניות, שיגרון, פיברומיאלגיה וכו '.

הובלת תאי רירית הרחם

גופך מעביר ללא הרף דם ונוזלים סביב הגוף, דרך מחזור הדם ומערכת הלימפה. תיאוריה אחרת מעלה כי תאי רירית הרחם עשויים להיות מועברים לחלקים אחרים בגוף דרך מערכת הדם או הלימפה

צלקת כירורגית

תאי רירית הרחם עלולים להיקשר לחתך כירורגי שנגרם בעקבות ניתוח כמו כריתת רחם או ניתוח קיצור קיבה וגורמים לנגעי אנדומטריוזיס

 

מה הגישה הרפואית המקובלת לטיפול באנדומטריוזיס?


כאן לא נראה שיש קשר בין כמה כאב את חווה לבין היקף האנדומטריוזיס שלך. יש נשים שחשות כאבים קיצוניים עם אנדומטריוזיס קל ונשים אחרות חוות את ההפך.

מה הגישה ההוליסטית לטיפול באנדומטריוזיס?

 

העבודה שלי עם נשים שסובלות מאנדומטריוזיס, הראתה לי שהתסמינים ורמת הכאב הם מאוד מגוונים ומאוד משתנים מאישה לאישה. אבל בלי קשר למידת הכאב ולמשך הזמן שאישה סובלת ממנו, טיפולי ארויגו, למסאז' בטני ע"פ טכניקה של שבט המאיה,  הראו שיפור חיובי.

טכניקות הריפוי העתיקות של שבט המאיה,  מסייעות להפסיק את הגורם העיקרי לבעיות בבריאות של מערכת הרבייה וגם של העיכול – גודש באגן ובבטן. בעוד שגישות רבות מטפלות רק בסימפטומים, בגישה ההוליסטית שלי, עובדים כדי להפסיק את הגורם למחלה ולתמוך ביכולת הריפוי הטבעית של הגוף.  

במהלך השיטה הזו, עושים מסאז' בבטן ובגב, כדי לשפר את זרימת הדם לאיברים ולאגן: שחלות, רחם, מעיים וכד'. ובעדינות מסירים הגבלות שעלולות להפריע לזרימת הדם. בנוסף במטרה להזרים את הדם אנחנו מעודדות גם זרימה טובה במערכת הלימפית, במערכות העצבים ובזרימה הכללית שנקראת זרימת צ'י (לפי הרפואה הסינית או צ'י- אל לפי תרבות המאיה), לכל האגן.
בנוסף לזה שאני עושה לך את המסאז', אני גם מלמדת אותך לעשות אותו בבית לעצמך בקצרה, כדי שתשלימי את הטיפול שעשיתי, יחד איתי. 

כמו כל גישה הוליסטית, הכוונה שלי היא לעזור להחזיר את הגוף שלך למצב מאוזן וזה לפעמים מחייב גישה רב-צדדית. אנחנו בוחנות יחד סוגיות באורח החיים שלך שעשויות להשפיע על מצבך. אנחנו מסתכלות גם על  תזונתך ועל תנועתך במטרה לתמוך בך, להוריד את הכאבים ולהפוך את המחזורים לבריאים יותר.

בואי נדבר ונראה איך אני יכולה לעזור לך!

054-575-4032

מספרים על טיפולים להפחתת כאבים איתי-

אני תמיד מחכה בקוצר רוח לבוא לטיפולים של אנט.

ארויגו עזר מאוד לתופעות לוואי של האנדומיטריוזיס שלי ולכאבים. טיפולי הרפקסולוגיה עזרו לי למלא מחדש את מצברי האנרגיה שבגופי ולהרגיש שוב חדשה. אנט מדהימה ויש לה ידי קסם!

הגעתי לאנט אחרי ניתוח להסרת גידול מהרחם, כדי למנוע הידבקויות הרחם כתוצאה מהניתוח.
הטיפול היה מאוד נעים, סופר נשי, מכיל, עוטף וקשוב. כמו לשוט בענן בטוח ומחבק.

שתי המחזורים אחרי הטיפול היו אחרים, הרגשתי שהרחם משתנה ומשחרר תנועה ישנה שנעצרה שם כמה זמן.

אני עושה לעצמי את העיסוי העצמי מאז כל ערב. מאז הוסת נעימה יותר, הבטן רכה יותר ופחות כואבת, גם לאחר הניתוח.
אני באמת חושבת שכל אישה צריכה להכיר ולחוות את הכלי הזה שנקרא ארויגו.
לכל אישה יש איזהי שיחה מורכבת עם הרחם, המיניות, היוני שלנו, והריפוי של המקום הזה משמעותי ועוצמתי
כמובן, לכל אישה שיש לה מחזור לא סדיר/ כאבים/ בעיות פוריות וכדומה

הגעתי לטיפול ראשון של ארויגו כי סיקרן אותי. תקופה ארוכה לא קיבלתי וסת והרגשתי שאני צריכה להתחבר לעצnי בחזרה. עיסוי הארויגו היה הרבה יותר ממה שציפיתי והשילוב עם הרפלקסולוגיה היה מושלם מבחינתי. במהלך הטיפול הראשון הרגשתי שחרור של אנרגיה תקuעה בצורה נעימה. כנראה ששנים הלכתי לעיסוי הלא נכון. הרגשתי שאנט נגעה בי בכל הנקודות הנכונות.

אורך המחזורים התייצבו על 28 ימים משך הווסת ועוצמתה התקצבו משמעותית. נכנסתי להריון מתי שרציתי.

הגעתי לטיפול בגלל כאבי מחזור קשים מאוד ולחץ. 

הטיפול בשיטת ארויגו שחרר לי את הלחץ לעיתים וגם הקל עליי בכאבים באופן משמעותי.

הייתי ממליצה להגיע לאנט כי הטיפול אצלה גורם ללקוחה לקחת מידי יום הפסקה של חשיבה על הגוף שלה, כאשר המטופלת ממשיכה את העיסויים בבית באופן קבוע, והעצירה הזאת היא כשלעצמה עוזרת מאוד בטיפול מעבר לעיסויים המדויקים, שלהרגשתי- היו יעילים מאוד וכדאיים.

תודה רבה