]

מה זה אנדומטריוזיס?

אנדומטריוזיס הינו מצב שבו רקמה הדומה לרירית הרחם שבדרך כלל מצפה את פנים הרחם, גדלה מחוץ לרחם.

ברוב המקרים, צברי תאים אלה של רירית הרחם נמצאים באיזור השחלות, החצוצרות ובדופן האגן. במקרים נדירים, רקמת רירית הרחם נמצאה ליד הריאות ואפילו במוח.

הרקמה דמויית רירית הרחם מתנהגת כפי שהייתה מתנהגת רירית רחם רגילה – היא מתעבה, מתפרקת ומדממת עם השינוי ההורמונלי של המחזור החודשי, אבל, בניגוד לרירית רחם רגילה, לרירית זו אין דרך לצאת מהגוף ולכן היא נשאר כלואה בחלל באגן. הדם הכלוא הזה יוצר ציסטות של דם יבש. ציסטות אלה נקראות לעיתים ציסטות שוקולד בשל צבען.

כהשאנדומטריוזיס מתרחשת בשחלות, יכולות להיווצר ציסטות הקרויות אנדומטריומות. רירית סמוכה עלולה להיות מגורה, ובסופו של דבר נוצרת רירית צלקתית והידבקויות – צברים לא רגילים של רירית סיבית שיכולה לגרום לרקמה של רצפת האגן ושל איברים שונים להידבק אלה לאלה.

איך אני יודעת אם יש לי אנדומטריוזיס?

ראשית, אם יש לך הרבה תסמינים מהרשימה למעלה, אני מציעה שתקבעי תור עם רופא שמתמחה באנדומטריוזיס. חשוב שתלכי לרופא שמומחה לאנדומטריוזיס ולכל הסימפטומים שלו.

היום יש בישראל מספר מרכזים שמתמחים באנדומטריוזיס. את צריכה לפנות לקופת החולים שלך ולבקש הפניה למומחה לאנדומטריוזיס. איבחון מוקדם הוא לטובתך! מציאת רופא קונבנציונאלי יחד עם טיפול הוליסטי יכול להביא לשליטה טובה יותר בתסמינים שלך.

איך הרופא יחליט אם יש לי אנדומטריוזיס?

הרופא ישמע מהם התסמינים מהם את סובלת, יערוך בדיקת אולטרסאונד פנימית (המתמר מוחדר לגופך דרך הנרתיק בדיוק כמו בדיקות אלוטרסאונד בתחילת הריון), וימשש את בטנך. לא ניתן לחוש מבחוץ או לראות באולטרסאונד את כל מצבורי האנדומטריוזיס.

אבחון באמצעות לָפָּרוֹסְקוֹפְּיָה:

בעבר, חשבו שהדרך היחידה לדעת אם יש לך אנדומטריוזיס היא באמצעות ניתוח הנקרא לָפָּרוֹסְקוֹפְּיָה במהלך ההליך, המנתח עושה מספר חתכים בבטנך ומכניס מצלמה קטנה ותאורה שמאפשרים לו לראות מה קורה בתוך בטנך. אם מוצאים רקמה שנראית כמו רירית רחם, לוקחים ממנה דוגמא קטנה כדי לבדוק אותה.

 

נשים רבות מחליטות שאינן רוצות לעבור לָפָּרוֹסְקוֹפְּיָה ויתחילו טיפול בהתבסס על האיבחון של הרופא ללא לָפָּרוֹסְקוֹפְּיָה. איבחון ללא לָפָּרוֹסְקוֹפְּיָה הופך להיות יותר ויותר נפוץ.

מה גורם לאנדומטריוזיס?

למרבה הצער אין סיבות ידועות לאנדומטריוזיס. ישנן כמה תיאוריות וביניהן:

וסת נסוגה: במהלך הוסת, חלק מהציפוי האנדומטריאלי (דם וסתי המכיל תאי רירית רחם), יוצא מהרחם דרך החצוצרות ומגיע לחלל האגן. התאים הללו נדבקים לדפנות האיברים באגן לדוגמא: המעיים, השחלות, החצוצרות, הכבד ואפילו להגיע עד הריאות. בכל פעם שהציפוי האנדומטריאלי מתעבה בתגובה לשינויים הורמונאליים המחזוריים, גם התאים שמחוץ לרחם מתעבים ומדממים.

הפרעות המערכת החיסון: תיאוריה אחרת גורסת שלכל הנשים יש כמות מסוימת של רקמה אנדומטריאלית מחוץ לרחם שלהן, אבל ברוב המקרים, המערכת החיסונית שלהן שומרת על הרירית מרוסנת, אך אצל נשים עם אנדומטריוזיס, המערכת החיסונית לא מצליחה להשתלט עליה.

לנשים הסובלות מאנדומטריטזיס יש סיכוי גבוה יותר לסבול ממצבים כמו מחלות אוטואימוניות, ראומטיזם, פיברומיאלגיה ועוד.

שינוי של תאים צִפְקִיים: חלק מהמומחים חושבים שהורמונים או גורמים במערכת החיסון תורמים להפיכת תאים צפקיים – שהם התאים המצפים את החלק הפנימי של הבטן ואת האיברים בחלל הבטן – לתאים דמויי רירית רחם.

שינוי של תאים עובריים:

הורמונים כמו אסטרוגן יכולים להפוך תאים עובריים – תאים בשלבים המוקדמים של ההתפתחות לתאים דמויי תאים אנדומטריאליים בגיל ההתבגרות.

השתרשות על צלקת: תאים אנדומטריאליים יכולים להתחבר לחתכים כירורגיים לאחר ניתוחים כמו ניתוח לכריתת רחם וניתוח קיסרי, וליצור נגעים אנדומטריאליים.

שינוע של תאים אנדומטריאליים: גופך כל הזמן משנע דם ונוזלים ברחבי הגוף דרך מערכת הדם ומערכת הלימפה. על פי אחת התיאוריות, התאים האנדומטריאליים, יכולים לנוע בגוף דרך מערכת הדם או המערכת הלימפה.

הגישה הקונבנציונאלית לטיפול אנדומטריוזיס:

משככי כאבים:

בדרך כלל במקרה שבו יש כאב, הגישה הטיפול הקונבנציונאלי הראשוני הוא ליטול משככי כאבים. את יכולה לבקש מהרופא שלך המלצות ולראות מה הכי מתאים לך. הטיפול בכאב הוא פתרון זמני כיוון שהוא אינו מטפל בגורם לכאב. יחד עם זאת, לפעמים נחוץ לטפל בכאב במקביל לחיפוש אחר פתרונות ארוכי טווח.

דיכוי המחזור החודש:

פעמים רבות ההמלצה לנשים הסובלות אנדומטריטזיס היא ליטול כדורים למניעת הריון (או נטילת הורמונים בדרך אחרת המדכאת את המחזור החודשי), כדרך לשלוט בהורמונים הגורמים לגידול הרירית האנדומטריאלית.

כמו משככי כאבים, גם טיפול זה אינו מהווה פתרון אמיתי לבעיה, אבל עבור נשים רבות הוא מאפשר שליטה על תופעות האנדומטריוזיס.

ניתוח:

הדרך היחידה לקבוע אם באמת יש לך אנדומטריטזיס הוא ניתוח הנקרא לָפָּרוֹסְקוֹפְּיָה. במהלך ההליך, המנתח עושה מספר חתכים בבטנך ומכניס מצלמה קטנה ותאורה שמאפשרים לו לראות מה קורה בתוך בטנך. אם מוצאים רקמה שנראית כמו רירית רחם, לוקחים ממנה דוגמא קטנה כדי לבדוק אותה. אם הרופא מוצא אנדומטריטזיס בזמן הלָפָּרוֹסְקוֹפְּיָה, יתכן והוא יוכל להסיר חלק ממצבורי הרקמה האנדומטריאלית תוך כדי ההליך. מצבורים אלה לרוב מוסרים עם סכין או נצרבים בלייזר.

יש נשים שהניתוח עזר להן מאוד להפחית את הכאב, ועבור נשים אחרות ההשפעה היא זמנים או שאינה קיימת בכלל. חלק מהרופאים אינם ממליצים לנשים למצוא חלופות להפחתת הכאב לפני הניתוח.

גישה הוליסטית להתמודדות עם אנדומטריוזיס

העבודה שלי עם נשים הסובלות מאנדומטריוזיס הראתה לי כמה שונות יש בין נשים בסימפטומים וברמת הכאב. יחד עם זאת, הסובאדה המוכרת גם בעיסוי בטני של המאיה או עיסוי רחם, יכולה לשפר את מצבן של נשים הסובלות מכאבים הנובעים מאנדומטריוזיס ללא קשר לחומרת התסמינים או למשך הזמן שהנשים סובלות מאנדומטריוזיס.

הטכניקות הריפוי העתיקות של המאיה עוזרות לנטרל את הסיבה העיקרית לבעיות הקשורות במערכות הרביה והעיכול – צפיפות באגן ובבטן.

בעוד שגישות שונות מטפלות רק בסימפטומים, אנחנו מנסות להיעזר בטכניקות הללו על מנת לנטרל את הגורם למחלה ולסייע ליכולת הריפוי הטבעית של הגוף.

במהלך טיפול זה, הכולל טכניקות עיסוי בבטן ובגב, אנחנו מעודדות בעדינות, זרימת דם מוגברת לאיברים באגן – שחלות, רחם, מעי וכו', ומסירות בעדינות מכשולים שיתכן וחוסמים את זרימת הדם לאיברים אלה.

בנוסף לזרימת דם, אנחנו מעודדות זרימה טובה של לימפה, אנרגיה עצבית ושל אנרגיה כללית (הנקראת צ'י ברפואה הסינית וצ'ו-אל במסורת המאיה) לאגן כולו.

בנוסף לעיסוי שאני עושה לך, אני מלמדת אותך לעשות לעצמך עיסוי קצר שמשלים את העיסוי שלי. כמו כל גישה הוליסטית, הכוונה שלי היא לסייע לגוף לחזור למצב של איזון וזה לפעמים מצריך בחינה רבת פנים. אנחנו בוחנות ביחד את סגנון החיים שלך שאולי משפיע על מצבך, תזונה ותנועה שיכולה לעזור לך עם הכאב ויסייעו לכך שיהיו לך מחזורים בריאים יותר.

כתוצאה מכך, את תרגישי רגועה יותר ותוכלי לצפות לוסת שלך ללא חשש.

אני משלבת עיסוי ידיים ורפלקסולוגיה כדי לעזור לך להירגע באמת ולחזור למצב של איזון. הרפלקסולוגיה מאוד אפקטיבית בשיפור המחזורים שלך ושיפור רמות ההורמונים שלך.

תמיכה רגשית לבריאות ההורמונלית שלך:

לחץ, משפיע באופן ניכר על בריאותך ועל המחזור החודשי שלך, במיוחד אם את מתמודדת עם אנדומטריוזיס.

אני עוזרת ללקוחות שלי להפחית את הלחץ, המתח, החששות והטירדות סביב האנדומטריוזיס בעזרת פרחי באך, דמיון מודרך ו EFT טאפינג (Emotional Freedom Technique – טכניקות לחופש רגשי באמצעות טפיחות)

אני מאמינה שכשאת רגועה, ישנה טוב ומרגישה טוב באופן כללי, יש סבירות גבוהה יותר שהמחזורים שלך יהיו סדירים ונטולי כאב ואת תוכלי להתמודד בצורה טובה יותר עם האתגרים שהאנדומטריוזיס מציב בפנייך.

אני מטפלת הוליסטית ואני פה כדי לעזור לך!

 

אני אוהבת לעזור לנשים להתגבר על האתגרים הניצבים בפניהן בתחום הפוריות ובתחומים אחרים הקשורים במחזור החודשי, בהריון, בוסת ו/או חרדה.

אני מטפלת בנשים באמצעות טכניקות של עיסוי בטני ועיסוי רחם הידועות בשם סובאדה (Sobada), (שבעבר נקראו טכניקות ארביגו של עיסוי בטני של המאיה) ורפלקסולוגיה.

אני גם מטפלת EFT טאפינג מומחית ואני עובדת עם נשים על סוגיות נקודתיות סביב חרדה, מתח ודיכאון.

אני מלמדת מודעות לפוריות כדי לעזור לנשים להכיר יותר טוב את גופן ולשפר את סיכוייהן להרות או למנוע הריון באופן טבעי.

אני גרה במודיעין, ופה אני מקדישה את זמני לסייע לנשים במשך השנים הפוריות שלהן, במהלך הריון, בתקופת חידלון הוסת שלהן ובמצבים הורמונאליים שונים. טיפולים גופניים (עיסוי ורפלקסולוגיה), מתקיימים בקליניקה שלי במודיעין, אבל טיפולי EFT טאפינג ולימודי מודעות לפוריות, יכולים להתקיים באופן מקוון או פנים אל פנים.

את יכולה לקרוא עוד על התחומים שלמדתי בלינק הזה.

עדויות:

הגעתי לאנט לפני כחצי שנה בעיצומו של התקף אנדומטריאוזיס  עם כאבים עזים שנמשכו מספר ימים. כבר בסוף הטיפול הראשון הרגשתי תחושת הקלה בכאב. במשך שנים ניסיתי סוגים רבים של טיפולים אלטרנטיביים למיניהם, ומעולם לא חוויתי משהו שעזר לי כמו הטיפול של אנט.

מאז אני מגיעה לאנט בערך פעם בשבוע. לאחר שנים ארוכות בהן נטלתי גלולות למניעת הריון בגלל האנדומטריוזיס, הפסקתי לי הפסקתי ליטול אותן  במטרה להיכנס להריון. מאוד חששתי שהכאבים יחמירו הרגע שאפסיק ליטול את הגלולה. להפתעתי, לא היו לי בכלל התקפי אנדומטריוזיס כשהפסקתי. במקביל עשיתי שינוי תזונתי בליווי דיאטנית במתמחה באנדומטריוזיס. חודש אחרי הפסקת הגלולות נכנסתי להריון טבעי.

אנט רגישה, מקצועית, נעימה ומדוייקת בטיפול שלה. אני כל כך שמחה שהגעתי אליה. אני ממליצה עליה  בחום לכל מי שיש לה אנדומטריוזיס. לי זה ממש שינה את החיים.

רינת, מודיעין

הגעתי לטיפול אחרי אבחון באדנומיוזיס. היו לי כאבים כל הזמן והרגשתי מיואשת. הטיפול איפשר לי מקום לבטא את עצמי, את התחושות והקשיים ובו זמן להרגיש יותר טוב פיזית. 

אנט, תודה רבה על התמיכה, ההקשבה, המילה הנכונה. אני נהנית מאד להגיע אלייך. תודה שגרמת לי לא להרגיש ייאוש ולהיות יותר חיובית. 

מירב

לאנט היקרה, הטיפול איתך עושה לי מאוד טוב. גם פיזית - משחרר, מרגיע וגם מאוד נפשית אני מרגישה שיש לי מקום לפרוק את כל מה שיושב עלי ולהיות בעקבות זה קלילה יותר אופטימית יותר. אני גם מרגישה שאני עושה משהו לטפל באנדומטריוזיס שמאוד מטריד אותי, ומקווה שהוא ילך וישתפר. תודה רבה. 

נטע, מודיעין

אני תמיד מצפה לטוב לפני שאני מגיעה לטיפול אצל אנט. הטיפול מאוד עזר להפחית את הכאבים ומסמונים של אנדומיטריוזיס.

תודה רבה, רבקה

הגעתי עליך לפני שנה כאובה ועצובה ללא כלים להתמודד בצורה מיטיבה עם המצב הרפואי (חשש לאנדומטריוזיס). עברתי דרך ארוכה. מטיפול לטיפול הרגשתי שאני מתחזקת ולומדת לטפל בעצמי. תודה רבה על הכל. אוהבת המון, 

נועם

היי אנט, 

רציתי לשתף אותך שאני חושבת הרבה על השנה שחלפה מפסח שעבר ועד היום. בליל הסדר הקודם הייתי עם כאב קשה שהתפרץ לכל עבר, ובערב חג שני הייתי אצלך בטיפול בפעם הראשונה ויצאתי עם הרגשה מאוד מאוד טובה. לשמחתי קיבלתי ממך כל כך הרבה בשנה הזאת, טיפול פיזי שנגע בדיוק איפה שצריך, הנחיה רגשית שגם היא נגעה בדיוק איפה שצריך, ובכלל את מורה לחיים ומקור להשראה ואני כל כך שמחה שפגשתי אותך, כמעט במקרה (או בעצם כנראה שבכלל לא במקרה). תודה רבה ❤️ חג אביב וחירות שמח ?. (עדכון של חודשיים אחרי: נכנסה להריון טבעי חודש לפני חזרה לטיפולי פוריות. )

עדינה, מודיעיו

הטיפול עבורי מהווה מקום מבטחים. שעה בשבוע שאני יודעת שמוקדשת אך ורק לי. החיבור לעצמי לגוף שלי לההשבות, לנשימות לפעימות הלב הן מתנה מבחינתי. 

במיוחד עם בן אדם כמו אנט שמשלימה את החוויה, לא רק בנסיון המרשים שלה, וה *** אלא עם הנועם וחוסר ביקורתיות ן *** תמיד לשלוח אותי הביתה עם תחושה מדהימה ורעיונות חדשים. התחושה הפיזית - רגשית-מנטאלית בסוף כל טיפול היא מושלמת ומעימה בבת אחת. הריח של השמנים מחזיר אותי דורות אחורה לתקופה שבה האדם היה מחובר לטבע או לעצמו ומשרה רוגע בלתי מוסבר. 

אני לא מבינה איך הטיפול עובד אבל הוא פשוט עובד. בתור מישהי עם אנדומטריוזיס, כבר בטיפול הראשון הרגשתי שינוי והקלה על התיחסות ועם הזמן זה רק הלך והשתפר עד שכבר לא חששתי מהכאב הפוקד אחת לחודש. גם עם התהליך להיכנס להריון שלא חיה קל הטיפולים שלא היה קל, הטיפולים עזרו לי לאזן את ההורמונים בגוף, להיות אופטימית ורגועה ואף להינות על הדרך. אנט גם משמש כיועיצת לענייני החיים ותמיד בטעם טוב. 

תודה על הכול. 

רותם, בית שמש

גם בקטגוריה…

אדנומיוזיס

אדנומיוזיס

המודעות לאדנומיוזיס והאיבחון עלה מאוד השנים האחרונות, אבל עדיין יש תחושה שזוהי האחות החורגת של ה אנדומטריוזיס שמתעלמים ממנה. מהי אדנומיוזיס? אדנומיוזיס הוא מצב שבו רקמה שבאופן רגיל מצפה את רירית הרחם גדלה לתוך דפנות הרחם. הרירית שאינה במקומה, ממשיכה להתנהג כרגיל –...

קראו עוד
כאבים ביחסי מין

כאבים ביחסי מין

את לא לבד. נשים רבות חוות כאב בזמן ולאחר קיום יחסי מין ולמרבה הצער, יש נשים שחוות כאב אחרי כל פעם שהן מקיימות יחסי מין. יתכן שנתנו לך הסבר פיזי ו/ או רפואי לכאב בזמן יחסי מין, אבל יש מקרים בהם לא ברור מה הסיבה לכאב. בין אם יש לך איבחון ברור או לא באשר לסיבה לכאב, קל...

קראו עוד
כאב באגן

כאב באגן

אחת הסיבות העיקריות,  בגינן נשים עם אנדומטריוזיס פונות אלי היא כדי להקל על הכאב באגן שהשתלט להן על החיים. אני שמחה לספר שהצלחתי לעזור לנשים רבות להפחית את הכאב ולפעמים אפילו לנטרל לגמרי את הכאב באגן. אולי את חושדת שיש לך אנדומטריוזיס או אדנומיוזיס. אני מעודדת אותך...

קראו עוד
פריון

פריון

אולי את יודעת כבר זמן מה שיש לך אנדומטריוזיס, אבל עכשיו את רוצה להיכנס להריון.  אולי מעולם לא שמעת על אנדומטריוזיס, אבל הרופא שלך אמר שאולי זו הסיבה לכך שאת מתקשה להיכנס להריון. בעוד אנדומטריוזיס יכולה לפעמים להקשות על כניסה להריון, יש נשים רבות שהצליחו להרות באופן...

קראו עוד