]

כאבים באגן בזמן ההריון

האם את סובלת מכאבים באגן בזמן ההריון? 

תסמינים של תפקוד לקוי באיחוי עצמות החיק (סימפיזיוליזיס- SPD):

 • האם יש לך של כאב דוקר במרכז עצם החיק (פיוביס)? 
 • האם יש לך כאבים חזקים בגב התחתון? 
 • האם יש לך כאב באזור שבין פי הטבעת לנרתיק (חֵיץ הַנְּקָבַיִם – פרינאום)
 • האם לפעמים גם היריכיים שלך כואבות? 
 • האם את מרגישה נקישה או טחינה באגן? 

במיוחד כשאת:

 • הולכת
 • עולה ויורדת במדרגות
 • מעבירה את משקלך לרגל אחת
 • מסתובבת במיטה
 • נכנסת ויוצאת ממכונית

אם את מהנהנת בראשך, יכול להיות שאת סובלת מתפקוד לקוי באיחוי עצמות החיק (סימפיזיוליזיס) אשר מתרחש במהלך הריון.

בעוד שסימפיזיוליזיס אינו מסוכן לך או לעובר שלך, את סובלת מכאבים חזקים שיכולים להשפיע על רמת הפעילות שלך ומידת הניידות שלך במהלך ההריון.

מה גורם לתפקוד לקוי באיחוי עצמות החיק (סימפיזיוליזיס)?

האגן שלך בנוי משלוש עצמות המחוברות זו לזו עם רצועות חזקות ומפרקים כדי לאפשר תנועה. שלושת העצמות הן עצם העצה בגב התחתון ושתי עצמות הירכיים, אשר מחוברות במפרק הֶעָצֶה וְהַכֶּסֶל. בקדמת האגן, העצמות האלה מחוברות על ידי רצועה נקראת מאחה עצמות החיק.

בדרך כלל הרצועות באגן אינן גמישות אבל העלייה בהורמון רלקסין במהלך ההריון מרככת את הרצועות והשרירים כדי להרחיב את המותניים ולאפשר לעובר לעבור בקלות במהלך הלידה. יחד עם זאת, המשמעות היא שהמותניים והאגן יותר תנועתיים ופחות מאוזנים במהלך ההריון וזה עלול לגרום לכאב. 

משקל העובר, התנוחה שבה הוא שוכב והמיקום של הרחם באגן, יכולים להוסיף לכאב באגן במהלך ההריון. אם הרחם נוטה לצד אחד, הוא יכול למתוח ולאמץ את השרירים באגן. אם

בעבר סבלת מכאבים באגן ומסימנים נוספים של חוסר איזון ברחם ו/או קשיים בלידות, יתכן ואת בסיכון מוגבר לפתח סימפיזיוליזיס במהלך ההריון.

 

למרבה הצער, ללא טיפול, התסמינים של הסימפיזיוליזיס נוטים להחמיר עם התקדמות ההריון ועליית משקלו של העובר. 

בנוסף לכאב, יתכן ותרגישי גם: 

קושי במתן שתן או יציאה

עייפות על אף שאת ישנה טוב

שומעת נקישה או קול של טחינה מהאגן. 

היום, אנו יודעים יותר על השפעת הכאב על הבריאות הנפשית ואפילו על דיכאון אחרי לידה.

מציאת מזור לכאב חשוב לבריאות הנפשית והרגשית שלך באותה מידה שהוא חשוב למצבך הגופני.

טיפול הוליסטי לסימפיזיוליזיס

עיסוי סובאדה ורפלקסולוגיה יכולים להיות מועילים מאוד בהקלה על כאב באגן במהלך ההריון, כולל כאב הנובע מסימפיזיוליזיס. הטיפול הכולל עיסוי באזור הבטן, המותניים והגב, עוזר להרגיע את השרירים התפוסים והמתח באגן ובגב התחתון, ובחלק העליון של הירכיים, ולהאריך את שאר השרירים שסביב האגן, כדי לעזור לגוף להסתגל למשקל העולה של העובר. 

עיסוי רחם, במיוחד במהלך ההריון מתמקד בתמיכה ברצועות המחזיקות את הרחם ובעידוד הרחם להתמקם במיקום הטוב ביותר. זה מאפשר לך ליהנות מהריון ללא כאבים, מעודד זרימת דם טובה לרחם ולעובר הגדל שמקבל את כל חומרי ההזנה שלו דרך הדם.  משמעותה של זרימת דם לקויה בסביבת האגן היא שהעובר לא מקבל את כל חומרי ההזנה שלו ו/או אינו יכול לפנות את הפסולת בצורה טובה.

בנוסף, אם הרחם ממוקם בצורה טובה, זה יכול לקצר את משך הלידה ולהקל עליה.  "היה לי סימפיזיוליזיס בכל אחד מארבעת ההריונות שלי. בהריון בשלישי, החלה מהשבוע ה 14, לא יכולתי לזוז בלי לרצות לבכות. אבל בהריון הרביעי הלכתי לאנט ישר.

בנוסף לעיסוי סובאדה  שיכול להיות מאוד מועיל בהקלה על כאב באגן במהלך ההריון, יש

עוד כמה דברים שאת יכולה לעשות כדי לעזור לעצמך:

 • כשאת יוצאת מהמכונית, תסובבי את כל הגוף והרגליים החוצה. הניחי את שתי הרגליים

על הקרקע ואז תקומי. 

 • תיצרי תמיכה לבטן עם חגורה או צעיף ארוך הנקרא פאגה, בזמן שאת נעמדת. 
 • תנוחי כמה שיותר.
 • תצמידי את הרגליים בזמן שאת מסתובבת מצד לצד במיטה.
 • הימנעי מהרמת משקל כבד.
 • תתלבשי בישיבה על כיסא על או על קצה המיטה כדי להימנע מהצורך לעמוד על רגל אחת.

האם זה באמת סימפיזיוליזיס או שזה כאב של הרצועה העגולה? 

אחרי שטיפלתי בהרבה נשים במשך השנים, אני לא בטוחה ב 100% שכל מה שמאובחן 

כסימפיזיוליזיס זה באמת נכון. אני חושבת שבמקרים רבים, מדובר בעצם בכאב הרצועה

העגולה. 

יש לך שתי רצועות עגולות, כל אחת מהן מחוברת מצד אחד לקצה העליון של הרחם ומהצד

השני לשפתיים הגדולות, כפלי העור הגדולים בכניסה לפות. במהלך ההריון, הרצועות

העגולות צריכות להימתח מאורך של כ 10 ס"מ לאורך של כ 30 ס"מ, תלוי בגודל העובר. 

אם יש קושי לרצועות להימתח ולתמוך בבטן הגדלה, זה יכול לגרום לכאב באגן, במותניים,

בצידי הבטן ומתחת לבטן, קרוב לפתח הנרתיק. בקלות יכול להיווצר בלבול בין תופעה זו לבין

סימפיזיוליזיס. 

החדשות הטובות הן שכאב הרצועות העגולות מגיב טוב לעיסוי רחם מסוג סובאדה ונשים

רבות מרגישות הקלה כבר אחרי הטיפול הראשון.

אני מטפלת הוליסטית ואני פה כדי לעזור לך!

 

אני אוהבת לעזור לנשים להתגבר על האתגרים הניצבים בפניהן בתחום הפוריות ובתחומים אחרים הקשורים במחזור החודשי, בהריון, בוסת ו/או חרדה.

אני מטפלת בנשים באמצעות טכניקות של עיסוי בטני ועיסוי רחם הידועות בשם סובאדה (Sobada), (שבעבר נקראו טכניקות ארביגו של עיסוי בטני של המאיה) ורפלקסולוגיה.

אני גם מטפלת EFT טאפינג מומחית ואני עובדת עם נשים על סוגיות נקודתיות סביב חרדה, מתח ודיכאון.

אני מלמדת מודעות לפוריות כדי לעזור לנשים להכיר יותר טוב את גופן ולשפר את סיכוייהן להרות או למנוע הריון באופן טבעי.

אני גרה במודיעין, ופה אני מקדישה את זמני לסייע לנשים במשך השנים הפוריות שלהן, במהלך הריון, בתקופת חידלון הוסת שלהן ובמצבים הורמונאליים שונים. טיפולים גופניים (עיסוי ורפלקסולוגיה), מתקיימים בקליניקה שלי במודיעין, אבל טיפולי EFT טאפינג ולימודי מודעות לפוריות, יכולים להתקיים באופן מקוון או פנים אל פנים.

את יכולה לקרוא עוד על התחומים שלמדתי בלינק הזה.

עדויות:

עשיתי סדרת טיפולים אצל אנט במהלך ההריון ולקראת הלידה. אנט מדהימה! הטיפול הזה הוא לא כמו אף טיפול שחוויתי אי פעם. זהו טיפול אנרגטי, המגע של אנט מכיל את הלב והנשמה שלה וזה מאוד מורגש.

הטיפול מלא ברגישות, בבחירת השמנים אתרים המתאימים לי ובמיוחד עבורי   ולצריכים שלי.  הכל נעשה בזהירות וברגש.  אנט מקשיבה לסיפור האישי שלי, נותנת עצות, תורמת מהידע הנרחב שלה   ונותנת הרגשה  מדהימה ומעודדת חיבור עמוק של הגוף והנפש. אני ממליצה בחום לכל אישה לעשות טיפולים אצל אנט. זוהי חוויה אנרגטית מדהימה!

עדכון: ילדתי ביום ראשון אחר הצהריים, אנחנו בבית, הכל טוב תודה! הייתה לידה טובה מאוד, ארוכה (12 שעות), אבל, מאוד מאוד מתקדמת, עם הרבה סבלנות ליכולות הגוף המופלאות, שקידם צירים ולידה באופן הדרגתי ומדהים

עינת כסיף, מודיעין

היה לי הריון קשה עם התאומים שלי והגעתי לאנט לרפלקסולוגיה. היא עזרה לי להתמודד עם כל השינויים בגוף שלי. חיכיתי בציפיה לקראת הטיפולים שלה כל שבוע. לא הייתי שורדת את ההריון של התאומים בלי הידיים המרפאות של אנט. 

נעמי פלד

מאוד נהניתי מעיסוי ההריון שלי עם אנט. לא רק שקיבלתי את ההזדמנות שהייתי ממש צריכה כדי להירגע, העיסוי גם עזר לגופי הכואב. היא הייתה מאוד עדינה ומלאת מודעות איך לגשת לגוף בהריון והרגשתי באוד בנוח בטיפולה. הטיפול של אנט בהחלט תרם לרווחתי הנפשית והפיזית! 

כנרת, מודיעין

להגיע לטיפול עם אנט (עיסוי סובאדה ורפלקסולוגיה להיריון, היה הדבר הטוב ביותר שיכולתי לעשות לפני הלידה לעצור ולהקשיב לגוף ולתת לו בדיוק את מה שהוא צריך כדי שיהיה לו הכח לעשות את מה שהוא יודע לעשות הכי טוב. אני ממליצה להגיע לאנט בכל שלבי ההריון ובמיוחד בחודש האחרון. אני לא יכולה לחכות שאחזור אחרי הלידה.  

זוהר

אני ממליצה בחום על אנט לטיפולי רפלקסולוגיה.  הייתי אצל מטפלים רבים, והטיפולים שלה עולים על כולם בהרבה. בפעם הראשונה הגעתי בשביל הכיף וכדי להפיג חלק מהמתח בחיי היום יום.  המשכתי להגיע לאורך ההריון האחרון שלי. הטיפולים עזרו להקל על הלחץ על הרגליים שלי והרגיעו אותי. חדר הטיפולים נקי ונוח. אני מצפה לקראת כל טיפול ואף פעם לא מתאכזבת. 

מינדי

הגעתי לקליניקה של אנט כדי לעזור לגוף ולנפש שלי להתכונן לקראת לידתו של בני. בחדר הטיפולים פגשתי כזו אכפתיות וידיים מוכשרות, אווירה מרגיעה ופינוק בריא. כשיצאתי, הרגשתי מוכנה ללידה. היה לי יותר ביטחון ופחות מתח שהכל יעבור חלק.. 

תודה רבה אנט!

שירה ש.

גם בקטגוריה:

שמנים אתריים לטיפול בבחילות בהריון

שמנים אתריים לטיפול בבחילות בהריון

שמנים אתריים לטיפול בבחילות בהריוןבחילות בהריון משפיעות על כ 50% מהנשים במהלך 3-4 החודשים הראשונים של ההריון וכל מי שחוותה את זה, תסכים שזה לא נעים.  להלן כמה שמנים אתריים שיכולים לעזור לך: ג'ינג'ר  נענע (Spearmint) ונענע-מנטה (Peppermint) לבנדר לימון תפוז מתוק הל...

קראו עוד
ארומתרפיה בזמן הריון

ארומתרפיה בזמן הריון

ארומתרפיה בזמן הריוןהריון הוא תקופה מרגשת, אבל לצד ההתרגשות של תינוק גדל, ההריון עלול להיות מלווה באתגרים פיזיים ורגשיים.   שמנים אתריים יכולים להיות חלק מארגז הכלים שלך על מנת שתוכלי להנות מההריון, להתכונן ללידה ולאמהות.  למבוא כללי על שמנים אתריים תקראי את המאמר הזה...

קראו עוד
טקס סגירת העצמות

טקס סגירת העצמות

טקס סגירת העצמות החוויה של הריון ולידה היא חוויה שמשנה את האישה לנצח. איזו דרך טובה יותר לציין את השינויים הרגשיים והפיזיים האינטנסיביים מטקס שעוזר להרגיע, לחבר אותך לקרקע ולחדש את תחושת העצמי שלך.   מהו טקס סגירת העצמות?  אחרי שטיפה טקסית קצרה של הידיים והרגליים במים...

קראו עוד
מנח עכוז

מנח עכוז

עד שבוע 36-37, רוב העוברים נמצאים במנח ראש (הראש למטה) מוכנים ללידתם. יחד עם זאת, אחוז קטן (3-4%) מהעוברים יהיו כשהעכוז למטה. למנח זה קוראים מנח עכוז.  במהלך ההריון, הרופא יבדוק את מנח העובר לראות שהוא במנח ראש לקראת הלידה.  בעוד שיש מספר מקומות בישראל המאפשרים,...

קראו עוד
טיפולי זירוז

טיפולי זירוז

הגעת לשבוע 40 פלוס ואין ספק שאת רוצה ללדת כבר!!! זה לא מפתיע שאומרים שההריון נמשך 8 חודשים ונצח. אולי גם מופעל עלייך לחץ מהרופא, מהמיילדת או מהדולה להתחיל להזיז את העניינים, במיוחד אם את סביב שבוע 40 ויש סיבה רפואית לא לחכות יותר מדי.  תעצרי. תנשמי. למה הלידה עדיין לא...

קראו עוד
אחרי הלידה

אחרי הלידה

כל לידה, לא משנה כמה טובה הייתה, היא טראומה לגוף. רגע אחד את מתהלכת עם תינוק בבטנך, וברגע אחד, התינוק נולד וכל תשומת הלב שלך מופנית לטיפול בתינוק וכן להתאוששות מחווית הלידה. הגוף שלך עובד כדי לייצר חלב, את מדממת ואולי גם מתמודדת עם תפרים. אאוץ! אישה שעברה ניתוח קיסרי,...

קראו עוד
השליש הראשון

השליש הראשון

  מזל טוב! את בהריון.  סביר להניח שאת מרגישה סערה של רגשות כולל התרגשות, פחד, הנאה, דאגה והכרת תודה, כולם משולבים יחד.  אולי את גם מרגישה מותשת, סובלת מבחילות. השדיים שלך מרגישים כאילו הן עומדים להתפוצץ.  את מאוד רגישה וכל מחוש באגן גורם לך לרוץ לבדוק אם קיבלת...

קראו עוד
כאבי גב במהלך ההריון

כאבי גב במהלך ההריון

כאבי גב במהלך ההריון יכולים להיות מאתגרים במיוחד. יכול להיות שחלק מהפתרונות שאת רגילה לפנות אליהם, אסורים במהלך ההריון והמחשבה שאת הולכת לסבול ככה עד ללידה מוציאה אותך מדעתך.מה גורם לכאבי גב במהלך ההריון?  מכרז הכובד שלך משתנה: ככל שהבטן שלך גדלה עם גדילת העובר, מרכז...

קראו עוד